Automatyzacja
Funkcja automatyzacji pozwala na stworzenie akcji, takich jak zmiana statusu zamówienia, utworzenie faktury, wysłanie maila, czy wywołanie adresu URL. Dzięki tej opcji możecie znacznie usprawnić swoją pracę i zautomatyzować wiele działań.
Aby dodać automatyczne działanie należy wybrać zakładkę Konfiguracja → Automatyzacja i dodać nowe zadanie.
Wpisujemy dowolną nazwę i wybieramy, jakie zdarzenie ma powodować uruchomienie automatycznego zadania. Dodatkowo możemy wybrać regułę, bez której spełnienia wskazane wyżej zdarzenie nie będzie aktywowało zadania. W kolejnym kroku wybieramy jaką akcję chcemy wywołać. Jest możliwe ustawienie kilku reguł i kilku akcji w jednym zadaniu.
Poza zautomatyzowaniem wybranej akcji można dodać do niej wiadomość automatyczną, która zostanie wysłana na główny adres firmy, w przypadku wystąpienia błędu podczas wykonywania zadania. Aby dodać tą opcję należy przejść do zakładki Konfiguracja → Automatyzacja → Szablony wiadomości automatycznych i utworzyć szablon według własnych potrzeb.
Po przygotowaniu szablonu wracamy do Edycji zadania i wybieramy odpowiednią opcję.
Szablony automatycznych wiadomości znajdują również zastosowanie w przypadku wykonywania akcji. Można przygotować szablon wiadomości, które po spełnieniu określonych przez nas warunków automatycznie będą wysyłać się do klientów.
Przedstawiamy stworzone przez nas przykładowe zadanie - automatyczne wystawianie i wysyłanie faktur po opłaceniu zamówienia przez klienta.
Zdarzeniem, które determinuje wykonanie akcji, w tym przypadku jest zmiana statusu płatności. Oznacza to, że zadanie zostanie rozpoczęte, jeśli złożone zamówienie zostanie opłacone. Po przyjęciu przez system informacji o dokonanej płatności, zostanie utworzona faktura VAT. Dokument ten będzie dostępny w zakładce Sklep → Zamówienia oraz Sklep → Faktury.
Następnie zostanie podjęta kolejna akcja, jaką jest wysłanie e-maila do klienta. Szablon e-maila "Faktura do zamówienia" zawiera utworzoną chwilę wcześniej fakturę w załączniku
.